Haase logo
 
Kart chassis and spare parts
italiano english
home
news
company
products
racing
dealers
links
downloads
support
online catalogue
 
 

Restricted area
User
 
Password
 

 
 
 
PALMARES

palmares

 
You are on: RACING AREA > PALMARES

CUP DRIVER (TEAM)
1991
Formula-K CIK/FIA World Champion Manufacturer  
1993
World Champion Formula Super A Nicola Gianniberti
European Champion Formula Super A Nicola Gianniberti
World Cup winner FSA in Suzuka - Japan Nicola Gianniberti
Australian Championship winner ICA Shane Wilson
Formula Super-A CIK/FIA World Champion Manufacturer  
1994
World Champion Formula A Marco Barindelli
Japan kart Grand Prix winner FSA Takao Matsuya
Japanese Championship winner FSA Takao Matsuya
Japanese Championship winner Formula A Kaneishi Tsoshihiro
Australian Championship winner Formula A Philip Scifleet
1995
Japanese Championship winner FSA Takao Matsuya
Japan Grand Prix FSA Tsuda K.
Asian Championship winner ICA Ali Firhand
1996
Japanese Championship winner FSA Tsuda K.
Japanese Championship winner Formula A Hosaka
Danish Championship winner ICA/Junior S. Petersen
2 place - World Championship FSA Takao Matsuya
winner FA - CIK/FIA Challenge Shell Asia Zone - Philippines Tomohiro N.
2 place FA - CIK/FIA Challenge Shell Asia Zone - Philippines Ali Firhand  (Haase/Titan)
1997
Winter Cup winner FSA Roberto Toninelli
Challenge Alazard winner ICA  Fabien Pauchet
3rd place Europ. Championship in South Garda  Roberto Toninelli
winner danish championship ICA/JUNIOR  Soren Petersen (Haase/Titan)
winner 3rd round Japanese FSA west series K. Tsuda (Haase/Titan)
winner 5th round Japanese FSA west series K. Tsuda (Haase/Titan)
FA winner - CIK/FIA Challenge Shell Asia zone - Philippines F. Ali (Haase/Titan)
ICA winner - CIK/FIA Challenge Shell Asia zone - Philippines M. Tuason (Haase)
'97 NACAM/FIA series winner A. Brinkmann (Haase/Titan)
2 place ICA/Junior - Winter Cup  Mauro Piu (Haase/Titan)
3 place FA - Winter Cup Antoniadis Ioannis (Haase/Titan)
2 place ICA - Belgian Championship - Genk Fabien Pauchet (Haase/Titan)
1998
winner 125cc - Super karts USA Racekart - 24 may Bobby Oergel
winner 125cc - Super karts USA Racekart - 7 June Bill Boden
winner 125cc - Wisconsin Pro series - 6 June Greg Lemond 
winner 125cc - Mid States Enduro Series - 6 June Bill Boden
3 place ICA - Viking Trophy Sami Erkkila (Haase/Titan)
1999
2 place FA - DKM - Brandeburg Yuri Picchianti (Haase/Titan)
winner FA - DKM - Oppenrod Yuri Picchianti (Haase/Titan)
winner ICA - FMK Championship - Eastern Creek (Australia) Kris Laue 
2 place ICA - FMK Championship - Eastern Creek (Australia) David Burch 
winner ICA/Junior - Danish Championship Mark Kamstrup (Haase/Titan)
2000
2 place FA - Winter Cup - South Garda Mauro Piu 
Winner Yamaha Jr. Can. - Manufacturer's Cup series - Lowe Tony Loniewski 
Winner Yamaha Jr. SuperCan. - Manufacturer's Cup series - Lowe Larson Chris
Winner Yamaha Lite - Manufacturer's Cup series - Lowe Craig Baltzer 
Winner HPV Junior - Manufacturer's Cup series - Lowe Tony Loniewski 
Winner HPV Sr. Heavy - Manufacturer's Cup series - Lowe MacDonald David
Winner US820 Junior - Manufacturer's Cup series - Lowe Caleb Loniewski 
Winner HPV Sr. Lite - Manufacturer's Cup series - Dousman Craig Baltzer 
Winner HPV Sr. Lite - Manufacturer's Cup series - South Bend Tim O'Brien 
Winner Yamaha Jr. - Manufacturer's Cup series - South Ben Tony Loniewski 
Winner Yamaha Jr. SuperCan. - Manufacturer's Cup series - South Bend Tony Loniewski 
Winner Yamaha Heavy - Manufacturer's Cup series - South Bend Kasick Adam
Winner Spec. 100 Open - Manufacturer's Cup series - South Bend Tim O'Brien 
winner class mini - Swiss championship KIA Kart Cup 2000 Hubler Martin 
Winner Promotion class - Swiss championship  Daniel Meier (Haase/Titan)
2 place - APS Australian Championship - Eastern Creek Jason Hryniuk (Haase/Titan)
winner FA - DKM German championship  Oskari Heikkinen (Haase/Titan)
2 place FA - DKM German Championship Martin Jensen (Haase/Titan)
3 place ICA - All Japan Championship - Motegi Sasaki K.
2001
Winner Formula Super A - Winter Cup - South Garda Piu Mauro (Haase/Titan)
3 place ICA/Junior - Spring Trophy - South Garda Kris Haase (Haase/Titan)
Winner ICA - DHV Championship - Germany Peter Sammet (Haase/Titan)
3 place ICA - DHV Championship - Germany Schneider Peter (Haase/Titan)
Winner ICA - Adac Kart Cup - Rottal Huber Thomas (Haase/Titan)
Winner ICA/Senior - Deutsche DMV - Urloffen Peter Sammet (Haase/Titan)
2 place ICA/Senior - Deutsche DMV - Urloffen Manuel Lauck
Winner ICA/Junior - Deutsche DMV - Urloffen Dennis Busch (Haase/Titan)
2 place ICA/Junior - Deutsche DMV - Urloffen Marc Busch (Haase/Titan)
2002
Winner ICA - Leiria Trophy - Portugal Ribeiro Tiago
Winner Rotax Max Senior/heavy - Dragon Master Trophy - UK Hodkin David
2 place Rotax Max Senior/heavy - Dragon Master Trophy - UK Williams Andy
3 place Rotax Max Senior/heavy - Dragon Master Trophy - UK Lloyd Savage
3 place Rotax Junior Max/mini Max - Dragon Master Trophy - UK Davies Ashley
3 place 125 gearbox - Dragon Master Trophy - UK Bates Jeremy
2003
Winner ICA - Spring Trophy - South Garda Haase Kris (Haase/Titan)
Winner National Max Challenge - Kimi circuit - Finland Juha Fred (Haase/Rotax)
Winner Rotax Max Challenge - Athens Champ. - Greece Edipidis (Haase/Rotax FR125)
2 place Rotax Max Challenge - Grand Final - Greece Edipidis (Haase/Rotax FR125)
3 place Light class - Jamaican Championship Jackson Noel
2004
Winner Rotax Max Challenge - Pelloponisos Champ. - Greece Makropulos
2 place Rotax Max Challenge - Pelloponisos Champ. - Greece Edipidis
Winner Rotax Max Challenge - Athens Champ. - Greece Kirkos Miltos
2 place Rotax Max Challenge - Athens Champ. - Greece Edipidis
Winner Mini A - Tuvangen Sweden Johansson Joel
Winner F-mini - Grand opening Linkopings - Sweden Persson Emil
2 place F-mini - Grand opening Linkopings - Sweden Johansson Joel


footer
VAT number 02026570982  |  Legal Notice  |  Privacy Policy
Copyright Haase 2012 - all rights reserved.